BESte Getirilerin Önemi

BESte Getirilerin Önemi

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 2013 yılında uygulanmaya başlayan devlet katkısı ve 2017 yılı itibarı ile geçerlilik kazanan otomatik katılımın etkisi ile hızla büyüyen bir yapıya ulaşmıştır. Bireysel emeklilik sistemine uzun yıllar tasarrufta bulunarak emekli olabilmek amacı ile dâhil olan katılımcıların emeklilik döneminde daha yüksek birikimle daha çok gelir/maaş alabilmeleri için gelirleri ile orantılı tutardaki katkı paylarını düzenli ödemeleri dışında sistemden yeterli getiriyi elde etmeleri de gereklidir. BES emeklilik yatırım fonlarınızın zaman içerisindeki getirisi emeklilik döneminde oluşacak toplam birikiminizi ve buna bağlı olarak emeklilik gelirinizi/emekli maaşınızı etkileyen unsurlardan biridir.

Sizin için hazırladığımız, hem emeklilik yatırım fonlarının getiri performansı hem de BES’te olası birikiminizi ölçebileceğiniz hesaplama araçlarına buradan erişebilirsiniz. Bana Özel bölümünde bu hesaplamaları tamamen kişiselleştirerek uygulayabilirsiniz. Unutmayınız dilediğiniz zaman emeklilik planınızdaki fon dağılımınızı fon performanslarına/getirilerine bağlı olarak değiştirebilirsiniz. BES’te getirinin birikimler üzerinden etkisini sizin için hazırlanan hesaplama modüllerimizden de ulaşabileceğiniz şekilde bir örnekle açıklayabiliriz.

 25 yaşında bir katılımcı, aylık 500 TL düzenli katkı payı öderse; 56 yaşında emekliliğe hak kazandığında, yıllık %1 reel getiri ile 336.557 TL muhtemel birikime ulaşırken, yıllık %2 reel getiri ile 393.266 TL muhtemel birikime ulaşacaktır.