BESte Otomatik Katılım

BESte Otomatik Katılım

Otomatik Katılım (02.06.2017)

Otomatik Katılım; özel sektörde ve kamu sektöründe çalışan ya da çalışmaya başlayacak 45 yaş altı kişilerin işverenleri aracılığıyla otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) dahil edildiği bir uygulamadır. Otomatik Katılım hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Otomatik katılım uygulaması kapsamına giren işverenlerin, Hazine Müsteşarlığı tarafından yetkilendirilmiş en az bir emeklilik şirketi ile sözleşme yapması gerekir. İşveren, şirket seçiminde hizmet kalitesini ve çalışan yararını gözetir. İşverenin otomatik katılım uygulaması kapsamında birtakım yükümlülükleri vardır.

Otomatik Katılımda İşveren Yükümlülükleri

Emeklilik Şirketinin Seçimi: Çalışanları adına en az bir emeklilik şirketi ile sözleşme yapmak.

Katkı payının ödenmesi: Katkı payını, çalışanın ücretinden keserek zamanında emeklilik şirketine aktarmak.

Fon Seçimi: Sisteme giriş esnasında çalışandan faizli/faizsiz fon tercihini almak ve tercihte bulunmayan çalışanlar için fon tercihinde bulunmak.

Otomatik katılımda çalışanlar, kendi istekleri doğrultusunda devletin belirlediği tutardan daha fazla katkı payı ödemeyi talep edebilirler. Otomatik Katılım, SGK Emekliliği için bir engel değildir. Rahat bir emeklilik adına devlet tarafından uygulanan planlı tasarruf sistemidir.

Emekliliğinizi planlamanıza yardımcı olmamızı ister misiniz? Üyelik için lütfen tıklayın.


BES’te Otomatik Katılım Başladı (30.03.2017)

Hem kamu hem de özel sektördeki 45 yaşını doldurmamış çalışanların, Bireysel Emeklilik Sisteminde, (BES) otomatik katılım süreci başladı.

1 Nisan 2017 tarihinde; personel sayısı 250-1000 olan özel sektör, kamu idareleri ve sosyal güvenlik kurumlarında çalışanlar, 1 Temmuz 2017 tarihinde; personel sayısı 100-249 olan özel sektör çalışanları sisteme geçecek.

Uygulama dâhilinde, çalışanlar tarafından ödenen katkı paylarına yüzde 30 devlet katkısı teşviki verilecek.